یکی از وسایل مورد نیاز در کارگاه نجاری داشتن مکنده نجاری می باشد به دلیل اینکه زمانی که برش بر روی چوب انجام میدهند گرد و غبار زیادی از براده های چوب به هوا بلند میشود .در ادامه بیشتر در مورد مکنده نجاری توضیح میدهیم:

مکنده نجاری و مزایای آن

گرد و غبار بعد از برش چوب یکی از مشکلاتی است که در نجاری ها باعث کند شدن روند کار و همچنین بروز بیماری های تنفسی برای فرد می شود . همچنین این خاک اره‌ها و براده‌های چوب به‌شدت قابلیت اشتعال و ایجاد آتش‌سوزی را دارند ؛ بنابراین وجود یک دستگاه مکنده نجاری گرد و غبار مناسب ، در محیط کارگاه نجاری بسیار ضروری و حیاتی است.

گرد و غبار را میتوان با تجهیزاتی جامع که کل فضا را پوشش میدهند از بین برد اما این تجهیزات گران قیمت هستند و برای بسیاری از نجاری ها بهتر است از مکنده نجاری استفاده شود چون صرفه اقتصادی دارد.

مکنده نجاری که ابعاد کوچکی همچون سایر ابزارآلات دارد به خوبی میتواند گرد و غبار تولید شده در کارگاه را به درون محفظه خود بمکد و از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه تر است.

کاربرد فن سانتریفیوژ به همراه نمونه های آن را در این بخش ببینید.

انواع مکنده را بشناسیم

مکنده‌ها در انواع مختلفی از قبیل داخل سالنی ، صنعتی و مرکزی تولید می‌شوند و در ابعاد متفاوتی عرضه می‌شوند. همچنین قابل ذکر است که مکنده‌ها دارای سرعت ، قدرت موتور و حجم مکش متفاوت از همدیگر می‌باشند. علاوه بر موارد ذکر شده مکنده‌ها از ابزارها و قطعات یدکی نیز استفاده می‌کنند که در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

 • مکنده مرکزی
 • مکنده داخل سالنی
 • مکنده صنعتی

مکنده نجاری مرکزی

گرد و غبارهای چوب و فیبرهای سلولزی باعث سرطان شده و از طرفی انباشت تراشه‌های چوب و یا   mdf روی قطعه کار باعث کاهش سرعت و دقت نیز می‌شود، به همین جهت استفاده از مکنده نجاری مرکزی برای انواع دستگاه‌های تراش ، لبه چسبانی و… مهم و ضروری است. عملکرد مکنده نجاری مرکزی به این شکل است که تمامی براده‌ها و گرد و غبار جمع شده توسط برش دستگاه‌های تراش را با قدرت موتور مشخص جمع آوری می‌کند.

مکنده نجاری داخل سالنی

مکنده نجاری داخل سالنی وظیفه ی جمع آوری ضایعات و گرد و غبار کارگاه‌ها را دارد. بدنه فلزی مستحکم این مدل مکنده گرد و غبار نقش بسزایی در دوام و طول عمر آن دارد. قدرت بالا و کیفیت این مکنده گرد و غبار از ویژگی‌های مهم و قابل ذکر آن می‌باشد.

مکنده نجاری داخل سالنی از لحاظ ظاهری بسیار جمع و جور و مرتب می‌باشد. مکنده‌ نجاری داخل سالنی سر و صدای زیادی ایجاد می‌کنند، برای جلوگیری از انتشار این سر و صدا بخش اکوستیک صدا را می‌توان خنثی کرد. اصولا مکنده‌های داخل سالنی از قدرت بالایی برخوردار هستند.

مکنده صنعتی

مکنده‌ نجاری صنعتی باید دارای خصوصیات ویژه‌ای مانند انعطاف پذیری بالا ، سرعت بالا ، نظافت عمیق و دقیق گرد و غبار باشد. برای همین باید از مخازن حجیم ، فیلترهای مقاوم و کاربردی با سرعت مکش بالا استفاده کنند.

فیلترهای این نوع مکنده نجاری انواع مختلفی دارد که شامل فیلتر پاکتی کاغذی استاندارد و الکترواستاتیک ، غشایی ، پلی استری و پلی کامپوزیتی، فیلترهای پلی اتیلنی و کارتریجی، HEP  و ULPA هستند. هر کدام از این فیلترها براساس نوع دستگاه و میزان مکش برای دستگاه مکنده صنعتی در نظر گرفته می‌شوند.

اجزای دستگاه مکنده نجاری

دستگاه مکنده نجاری در انواع مختلفی از قبیل چند قلو ، تک قلو و غیره تولید می‌شود. جهت انجام عملیات به قطعاتی از قبیل کیسه مخصوص و لوله خرطومی نیاز دارد که متناسب با سایز دستگاه بر روی آن نصب می‌شوند. موتور این دستگاه‌های مکنده گرد و غبار نجاری معمولاً از نوع توربینی است

اجزای تشکیل دهنده دستگاه مکنده شامل :

 • موتور دستگاه مکنده صنعتی
 • بدنه دستگاه
 • مکنده
 • سیستم فیلتر دستگاه
 • سیستم پاک‌کننده فیلترهای دستگاه
 • مخزن
 • سیستم جمع‌آوری و دفع گرد و غبار
 • و …

جهت مشاهده نمونه های مختلف از هواکش صنعتی کلیک کنید .

نوع فیلترها و عملکرد مکنده‌های گرد و غبار

بدون داشتن سیستم فیلتراسیون ، عملاً وجود دستگاه مکنده‌ نجاری گرد و غبار بی‌فایده است ؛ چون در آن صورت دوباره ذرات توسط هوا به محیط بازمی‌گردند. سیستم‌های مکنده گرد و غبار بر اساس نوع عملکرد فیلتراسیون به انواع مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند که در این مقاله به چهار نوع از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • جداکننده‌ های اینرسی
 • فیلتر های پارچه‌ای
 • اسکراب ­های مرطوب
 • رسوب گر های الکترواستاتیک

جداکننده‌های اینرسی

این نوع دستگاه‌ها از نیروهای سانتریفیوژ ، گرانشی و اینرسی برای جداسازی گرد و غبار از هوا استفاده می‌کنند. اساس جداسازی این ذرات از توده جریان گاز به این صورت است که نیروی اینرسی وارد شده بر ذرات جامد در سیکلون ها، چندین برابر نیروی اینرسی وارد شده بر فاز گاز می باشد و لذا این ذرات از کناره های محفظه سیکلون به پایین محفظه هدایت می شوند. ولی فاز گاز تحت تاثیر نیروی کمتری قرار گرفته و از نقاط فوقانی ذرات جامد، به سمت بالای محفظه می رود. توسط نیروی گرانش به محفظه جمع آوری گرد و خاک منتقل می‌شوند.

فیلتر باکس چیست ؟ در این صفحه به صورت کامل درباره فیلتر باکس به همراه عکس توضیح داده شده است.

فیلترهای پارچه‌ای

این روش از کارآمدترین روش‌های جمع‌آوری گرد و غبار است که با بازدهی بالاتر از ۹۹ درصد می‌تواند ذرات بسیار ریز را هم جدا کند. فیلترهای پارچه ای را بر اساس روش تمیز کردن به سه دسته ی لرزاننده مکانیکی، هوای معکوس و جت ضربه ای تقسیم بندی می کنند.

 اسکراب های مرطوب

این نوع از سیستم‌های مکنده نجاری گرد و غبار، برای انجام عمل خود از مایع که معمولاً آب است، استفاده می‌کنند. هر چه تماس مایع با گرد و غبار بیشتر باشد، درصد بازدهی این دستگاه‌ها هم بالاتر می‌رود.

رسوب گرهای الکترواستاتیک

در این دستگاه‌ها از نیروی الکترواستاتیک استفاده می‌کنند. چند الکترود تخلیه با ولتاژ بالا و جریان مستقیم بین الکترودهای جمع‌آوری‌کننده که روی زمین هستند، قرار می‌گیرند. هوای آلوده از طریق راه‌هایی که مابین این الکترودها تعبیه ‌شده‌اند جریان می‌یابد و گرد و غبار مانند سیستم‌های خانگی یونی توسط نیروی الکترواستاتیکی از هوا جدا می‌شود.

دستگاهی است که با ایجاد یک میدان الکتریکی، ذرات موجود در گاز (عموماً هوا) را از آن جدا می‌سازد. مزیت برتر این فیلتر نسبت به بقیه فیلترها این است که افت فشار کمتری در مسیر جریان هوا ایجاد می‌کند

قیمت مکنده نجاری

برای اطلاع از قیمت مکنده نجاری لطفا از قسمت تماس با ما با کارشناسان صنایع تهویه رنجبردر ارتباط باشید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، از کارشناسان مجرب راهنمایی بگیرید .