هواکش های صنعتی (سانتریفیوژ) از لوازمات و تجهیزاتی می باشند که در اغلب کارگاه ها، کارخانجات، هتل ها، سالن های بزرگ و … مورد استفاده قرار می گیرند؛ هواکش قوی بدون صدا برخلاف سایر مدل های فن، دارای آلودگی صوتی بسیار کمتر و ناچیزی هستند.

هدف تمام هواکش ها و فن های صنعتی، تهویه مطبوع هوا و جا به جایی هوای تازه در محیط می باشد.

هواکش صنعتی بی صدا، هواکش قدرتی و سایر هواکشهای صنعتی هرکدام نوع خاصی از هواکش هستند که معمولا هواکش صنعتی بی صدا مصرف بیشتری دارد. 

فن سانتریفیوژ بي صدا به دلیل عملکرد مناسبش در فشارهاي بالا، در بيشتر كاربرد هاي تهويه مطبوع به منظور فراهم نمودن شرايط آسان بکار برده مي شود .

در بسیار از صنایع و کارخانجات آلاینده ها و گازهای سمی تولید و ایجاد می شوند که در این زمان اهمیت فن های سانتریفیوژ بی صدا مشخص می شود.

در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی در رابطه با هواکش قوی بی صدا یا همان فن های سانتریفیوژ کم صدا در اختیار شما قرار دهیم؛ امیدواریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فن سانتریفیوژ بی صدا

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که این فن ها به چه دلیل بی صدا می باشند؟ در تولید این فن ها چه فعالیتی انجام می شود که این فن ها بی صدا شوند؟

در رابطه با پاسخ این دو سوال باید گفت که استفاده از روش هایی نظیر باکس آکوستیک یا سایلنسر در هواکش های معمولی و با ابعاد کوچکتر یا با روش های دیگر مانند کوچک کردن اندازه پروانه های هواکش و همچنین کاهش سرعت چرخش پروانه فن ها، فن های صنعتی ( سانتریفیوژ) بی صدا تولید و به بازار عرضه می کنند.

بدیهی است که با وجود پروانه‌های بزرگ و دور چرخشی بیش‌تر، برخورد با جریان هوا بیش‌تر، صدای تولیدی فن بیش‌تر خواهد شد.

این فن ها در کتابخانه ها، محیط های اداری و دانشگاه ها که نیاز به حفظ سکوت به منظور حفظ تمرکز افراد مهم می باشد دارای کاربرد و مصرف بیشتری هستند.

اندازه گیری صدا تولید شده توسط فن

اینکه یک فن صنعتی چه میزان صدا تولید می‌کند از جمله شاخص‌هایی است که هنگام تایید کیفیت اندازه‌گیری می‌شود و مقدار آن باید در حد مجاز باشد. 

این مسئله یکی از مهم‌ترین علل پیدایش و طراحی فن های صنعتی بدون صدا می باشد. استفاده از این نوع فن بیش‌تر در محل‌هایی رایج است که به سکوت و کاهش آلودگی صوتی حساسیت ویژه‌ای دارند. 

همانطور که بیان شد شاخص میزان صدای تولید شده توسط فن‌های صنعتی بسیار مهم است و از واحدی به نام «سون» جهت بیان این شاخص استفاده می‌شود.

قیمت فن سانتریفیوژ بی صدا

قیمت فن های صنعتی بی صدا به موارد متعددی بستگی دارد و عوامل مختلفی در تعیین قیمت این فن ها تاثیرگذار می باشد. یکی از این موارد تعداد دور و اندازه پروانه‌ها است. مورد دیگر اصالت کالا و نام شرکت و برند تولید کننده هواکش است. میزان فضایی از محیط که توسط این هواکش تهویه می‌شود و همچنین نوع هواکش در تخمین قیمت موثر هستند.

 علاوه بر این موارد هرچه کیفیت مواد استفاده شده در ساخت بدنه و اجزای فن بالاتر باشد، قیمت دستگاه افزایش می‌یابد. برخی از انواع هواکش‌های صنعتی امکان چرخش پروانه‌ها در هر دو جهت ساعتگرد و پادساعتگرد را دارند که این عامل باعث افزایش قیمت دستگاه می‌شوند.